Počet výsledků: 16

Otevřít filtraci

Vegetativní funkce jsou funkce, které v těle probíhají nezávisle na vůli člověka. Příklady vegetativních funkcí jsou dýchání, trávicí procesy, vylučování potu, srdeční činnost, vylučování hormonů do krevního oběhu, menstruace apod. Viz také vegetativní (v neurologii).

Vegetativní v souvislosti s neurologií znamená „fungující nezávisle na vůli“. Například vegetativní funkce jsou tělesné funkce, které probíhají nezávisle na vůli člověka (např. dýchání, srdeční činnost, pocení apod.). Viz také vegetativní (v mikrobiologii).

Vegetativní příznaky jsou příznaky, které mají přímou souvislost s vegetativními funkcemi. Příklady vegetativních příznaků jsou nevolnost, zvracení, pocení, průjem, bušení srdce, poruchy krevního tlaku, poruchy termoregulace, poruchy funkce svěračů (v močovém měchýři a/nebo v konečníku), poruchy sexuálních funkcí apod. Viz také vegetativní (v neurologii).

Somatoformní vegetativní dysfunkce je jedna ze somatoformních poruch. Postižený pociťuje příznaky, které jako by byly vyvolány tělesnou poruchou orgánového systému nebo konkrétního orgánu, který nelze kontrolovat vůlí (např. srdeční funkce, trávení nebo dýchání). Postižený člověk pak má pocit, že trpí onemocněním nějaké konkrétní orgánové soustavy či orgánu (např. srdce, trávicího traktu, plic nebo močových cest). Mezi příznaky může být např. zrychlený tep, návaly pocení, dýchací obtíže, rychlejší unavitelnost, častější nucení na stolici nebo častější potřeba močení. Přesnější diagnostické vyšetření však nedokáže odhalit organickou příčinu těchto obtíží. Viz také vegetativní (v neurologii), dysfunkce.

Vegetativní v souvislosti s mikrobiologií znamená „aktivní“ či „aktivovaná“. V tomto smyslu vegetativní buňky bakterií rostou, probíhá v nich metabolismus, mohou se rozmnožovat apod. Viz také vegetativní (v neurologii).

Vegetativní má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: vegetativní v neurologii – fungující nezávisle na vůli, vegetativní v mikrobiologii – „aktivní“ či „aktivovaná“.

Vegetativní stav je stav, kdy člověk je vzhůru, ale nejeví žádné známky vědomí. Člověk ve vegetativním stavu může otevírat a zavírat oči, v pravidelných intervalech se probouzet a usínat, vykazovat základní reflexy (např. mrknout, když se lekne hlasitého zvuku, nebo stáhnout ruku, když ji někdo silně stiskne), apod. Organismus člověka ve vegetativním stavu rovněž dokáže regulovat svou srdeční frekvenci a dýchat bez pomoci. Člověk ve vegetativním stavu však nevykazuje žádné smysluplné reakce, jako je například sledování předmětu očima nebo reagování na hlasy. Nevykazuje také žádné známky prožívání emocí. Viz také vegetativní (v neurologii).

Vegetativní buňka (u bakterií) je aktivní formou bakteriální buňky. Jinými slovy, vegetativní buňka se roste, probíhá v ní metabolismus, může se rozmnožovat apod. Opakem vegetativní buňky je spora, což je klidové stadium bakterie. Viz také vegetativní (v mikrobiologii), buňka.

Vyšetření plicních funkcí je jiný název pro funkční vyšetření plic. Viz také plíce.

Intermitentní náhrada funkce ledvin neboli IRRT (zkratka pochází z anglického názvu intermittent renal replacement therapy) je náhrada funkce ledvin, která je prováděna přerušovaně (tzn. méně než 24 hodin denně), většinou 2× až 7× týdně. Viz také intermitentní, náhrada funkce ledvin, kontinuální náhrada funkce ledvin.

Zobrazeno 1 až 10 z 16

Počet výsledků